Så har jeg endelig fået købt hus

Så har jeg endelig fået købt hus

Jeg har boet sammen med min kæreste i 4 år nu, og siden jeg flyttede ind, så har vi egentlig boet sådan lidt midlertidig. Grunden til det er, at lejligheden ikke er særlig stor, så vi har to voksne mennesker  boet på 54 kvm. Ikke nok med, at vi er gamle, så skal jeg også have et hjemme kontor, og det fylder også lige lidt. Vi aftalte derfor, at vi lige ville bo i lejligheden indtil vi fandt noget andet. I starten der havde vi ikke specielt travl med at kigge, for vi var jo lige flyttet sammen, og vi kunne jo altid finde noget andet.

Vi kunne dog i løbet af ret kort tid se, at det ikke var en helt holdbar løsning. Det virkede egentlig meget godt, men der kunne ikke ligge meget forkert, inden det kom til at virke hel vild rodet. Vi begyndte derfor lige så stille og roligt at kigge efter et hus vi kunne bo i. Det var meget stille og roligt, og det gjorde nok også, at vi var meget kræsen med hvad vi ville have. Det var ikke meget der skulle være forkert, så havde vi besluttet os til, at det ikke var noget for os. det gik faktisk omkring 1,5 år hvor det var sådan. Det var ikke så galt om vinteren, for der kunne vi ikke rigtig komme ud alligevel. Når det så blev forår, så ville vi gerne ud, men det er altså lidt svært at komme fra 3. sal. Eller det er jo ikke særlig svært, men får bare ikke gjort det, og derfor så sidder man bare og kigger ud, og tænker hvor rart det kunne være at være udenfor.

I vores lejlighed, der har man heller ikke mulighed for at grille om sommeren, og det er noget vi ellers nyder helt vildt. Hvis vi en eller anden dag, besluttede os til at nu skulle vi grille, så tog vi typisk over til min kærestes forældre der ikke bor så langt væk fra os. Det er bare så bøvlet at slæbe alle de forskellige ting med derover, og det er også typisk det der gør at vi ikke gør det. Vi skal bo lidt fra centrum, men desværre så har vi ikke to biler. Det er dog også meget få perioder vi har behov for det synes jeg. Jeg rejser lidt en gang imellem med min job, og der har jeg bilen. Det er nok her det er lidt svært for os at klare os uden to biler. Jeg har dog aftalt med min kone, at hvis der er noget problem i det, så lejer vi en bil, for det skal ikke svært surt for hende, fordi jeg har taget bilen. Jeg regnede også lidt på det, go det er faktisk en klart billigere løsning når vi nu ikke har brug for den i daglig dagen. Det er derfor den løsning vi har valgt, når vi flytter ind i vores nye hus. Vi glæder os begge to meget, og så kan vi grille lige så snart vi har lyst til det.

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *