Sådan laver filmefterskolen en filmside

Sådan laver filmefterskolen en filmside

Efterskoler overalt i landet gør i dag meget for at specialisere sig. En af måderne at gøre dette på er ved at vælge et emne til skolen, fx idrætsefterskole, musikefterskole eller filmefterskole. Sidstnævnte bliver mere og mere populære.

Men ligesom en musikefterskole har brug for instrumenter, før end det bliver sjovt, så har en filmskole også brug for en internetside, hvortil de film, filmefterskolen producerer, kan uploades. På denne måde har filmefterskolen nemlig mulighed for at vise, hvad eleverne laver til interesserede forældre, venner og andre personer. Internettet i dag giver os mange muligheder.

Men før at filmskolen kan smide deres nye film online, kræves et par ting. Lad os gennemgå de ting, en filmefterskole skal bruge en ad gangen:

Webhotel og domæne

Webhotellet er af højeste vigtighed for filmefterskolen. I det øjeblik, at man ønsker at uploade film, sættes der helt nye krav til såvel plads som trafikmuligheder på webhotellet, og derfor kan man ikke bare købe et til en 20’er om måneden. Dette vil hurtigt gå ned i forhold til såvel trafik, når folk ønsker at se ens videoer, og plads, da video i høj kvalitet fylder rigtigt meget.

En dedikeret server kan være en rigtigt god idé, især hvis filmefterskolen er produktiv og rent faktisk laver en del videoer. På denne måde er det desuden muligt at opskalere og nedskalere uden store vanskeligheder, hvis filmefterskolen efter en årgang eller to alligevel ikke har plads til flere film. Webhotellet på denne måde vil koste et par hundrede kroner om måneden (i hvert fald), men det website, man har mulighed for at stable på benene ad denne vej, vil hverken mangle saft eller kraft.

Et domæne koster ikke mere end omkring 50kr om året og er ikke genstand for yderligere bekymring. Det er webhotellet, der skal lægges både tid og penge i, da dette virkeligt vil blive presset til sit yderste, når først der begynder at blive uploadet film på serveren.

En kyndig person

Efter at domæne og webhotel er på plads, mangler mere eller mindre blot en kyndig person til at opsætte det hele. Det er i dag ikke nødvendigt at kode sin egen side fra bunden, da der findes adskillige gratis CMS-systemer (Content Management Systems). Filmefterskolen skal blot finde en enkelt dedikeret person, og så er det ellers bare at komme i gang med at opsætte et website til filmefterskolen.

Alt i alt behøver det ikke at tage mere end en uge og to både at finde domæne, at købe et ordentligt webhotel og at lade en person opsætte hjemmesiden for filmefterskolen. Derefter kan filmefterskolen bruge majoriteten af sin tid på det, den er bedst til – at lære eleverne at tolke film, analysere film og forhåbentligt også at lave film.

Film, som lynhurtigt kan blive uploadet til nettet og sendt videre til venner og bekæmpe, som hurtigt kan se ens fremgang og fremtidige mesterværker. Så familien ikke behøver at vente til næste gang junior kommer hjem med en brændt DVD, men i stedet for blot kan tænde den bærbare computer og følge med sammen med popcorn og cola.

Filmefterskolen skal bruge et ordentligt webhotel og en kyndig person i en uge eller to. Og så er den ellers også kørende!

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *