Modebloggere skal nu til at designe tøj

Ja, der kan man bare se.  – Jeg følger, eller for den sags skyld kender, ikke nogen modebloggere. De interesserer mig overhovedet ikke. Og jeg kan ikke engang se hvad de eksisterer for? Alle og enhver kan da finde ud af at sammensætte tøj, og de fleste af os har en personlig stil.

Jeg synes personligt, at modebloggere tror at de kan bestemme moden, men det gør de absolut ikke! Men alligevel ser os skandinaver e på til modebloggerne, men hvorfor? Hvad er det de gør og skriver, der er så interessant? I mine øje ser jeg almindelige borgere som bødler, der ser op til de magtfulde (modebloggere).

Og nu skal de skandinaviske modebloggere til at designe tøj? Jeg har læst i en artikel, at nogle skal samarbejde med store tøjgiganter, andre med små danske virksomheder, og én har fået sit helt eget tøjmærke! Vildt! Men de er åbenbart eftertragtet hos virksomheder også.

Men set i bakspejlet, så er de alle (modebloggerne) startet helt fra bunden ved at oprette en blog, og vise sin interesse for mode, som teoretisk set alle kan denne dag i dag!

Men inden man ser sig om, så er det sgu modebloggerne der bestemmer hvordan, hvornår og i hvilke farver vi skal gå klædt..

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *